KOY TURLARI


Adrasan’ın bir diğer güzel rotası ise koylar turudur. Akseki, Sazak, Ceneviz, Korsan koyu turumuzda uğrayacağımız koylar arasındadır. Bu doğa harikası koyları görmek için Adrasan sahilinden yola çıkmaktayız. Berraklığı ve güzelliği ile unutulmayacak bir gün yaşamanızı sağlayan koylar ve sizlerin her zaman ulaşabileceğiniz teknemiz, günlerinizi güzelleştirirken her daim yanınızda.

Musa Dağı’nın eteklerinde, dik bir yamacın altına arka arkaya sıralanmış, doğanın özenle biçimlendirdiği Ceneviz ve Sazak koyları yer alır. Küçük bir yarımadanın kuzeydoğuya bakan yakasındaki Ceneviz Koyu ve güneybatı tarafındaki minik Yalancı Koy ve onun karşısında yer alan Sazak Koyu muhteşem bir üçlü oluştururlar.

SAZAK KOYU


Akdeniz’in en güzel manzaralarından birine sahip olan Sazak Koyu, büyüleyici doğal güzelliği ile dünyanın dertlerinden uzaklaşmak isteyenlere kapılarını sonuna kadar açar. Yeşil ve mavinin ahenkle dans ettiği koyda zaman su gibi akarken aklınıza ne iş ne de başka sorunlarınız gelir. Medeniyetin tüm dertlerinden uzaklaşmak için en iyi seçenek Sazak Koyunun güzelliklerini kucaklama olacaktır. Doğanın kalbinde olmanın nasıl bir his olduğunu merak ediyorsanız Sazak Koyunu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Musa Dağlarının alt kısmında yer alan Sazak koyu, oldukça geniş bir plaja sahiptir. Plajın uçları ormanın derinliklerine kadar ilerler. Koya orman içerisinden yürüyerek ya da teknelerle ulaşmak mümkündür. Pek çok kişinin kamp rotası olan Sazak Koyu, Antalya’nın en popüler bölgeleri arasında yer alır. Denizi sakin ve kumlu olduğu için yüzmesi oldukça keyiflidir. Plajı ise görenleri kendine hayran bırakan bir temizliğe ve güzelliğe sahiptir. Yaşadığı andan keyif almay sevenlerdenseniz Sazak Koyunu mutlaka rotanıza eklemelisiniz.

CENEVİZ KOYU


Ceneviz Koyu, Akdeniz kıyılarının en değerli ve hala tüm ihtişamını koruyan koylarından biridir. Adrasan ve Olympos bölgeleri arasında Musa Dağı’nın dik ve engebeli eteklerinde yer alan Ceneviz Koyu, tarihinden dolayı Porto Ceneviz Koyu olarak da tanınır. Koy ismini yamacında bulunan kale kalıntılarından alır. Dünyada gemicilik anlamında en önemli tarihlerinden birine sahip olan Cenevizlilerin, 11-15. yüzyıllar arasında Akdeniz’de yer alan ticaret yolları arasında Ceneviz Koyu da bulunuyor bu sebeple bölgenin en önemli koylarından biri. 

Ceneviz Koyunun bu kadar popüler olmasının sebebi tarihinin yanı sıra turkuaz denizi ve eşsiz bir kumsala sahip olması. Ayrıca koyun üst taraflarına çıkıldığında orman ve denizin muhteşem uyumunu da görmek mümkün. Bu bölgeye gittiğinizde Akdeniz foklarını ve caretta carettaları da görebilirsiniz. Nesli tükenmekte olan Akdeniz fokları ve caretta carettaların yaşam alanı Ceneviz Koyu Körfezi ve Yalancı Koyunun kesişim noktasıdır.

KORSAN KOYU


Korsan Koyu, Antalya Kumluca’ya bağlı Karaöz mahallesi ile Gelidonya Feneri arasında bulunur. Öyle ki Korsan Koyu ile Karaöz Plajı arasında yalnızca 3 km’lik bir mesafe vardır. O yüzden civarda yerleşim yerleri bulunur ve koya ulaşım oldukça kolaydır. Özellikle son dönemlerde kampçılar arasında oldukça popüler bir lokasyon olan Korsan Koyu, yaz aylarında günübirlik tatilcilerin en çok ilgilendiği bölgelerden biri.

Geçmiş yıllarda korsanlar su ihtiyacı için Suluada doğal kaynaklarını kullanırken keşfedilen Korsan Koyu, tatlı su kaynağı olduğu fark edildikten hemen sonra Adrasan Plajı, Olympos Antik Kenti ve Gelidonya Deniz Fenerine olan yakınlığı sonucunda son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Öyle ki koyun civarında pek çok ticari faaliyet bile bulunuyor. Butik oteller, restoranlar ve büfelerden dolayı gece konaklamaya oldukça uygun. Korsan Koyuna gittiğinizde herhangi bir ihtiyaç durumunda yardım bulmakta zorlanmayacaksınız!

AKSEKİ KOYU


Issız ve bakir bir koyla tanışmaya hazır mısınız? Adrasan’a yolu düşenler Akseki Koyuna aşinadır. Akseki Koyu sunduğu eşsiz atmosferi yıllardır koruyarak büyüsünü bozmuyor. Akseki koyu, Adrasan tekne turu ile ilk gideceğiniz koylardan biridir. Sabahın ilk saatlerinde kendinizi güzel ve ıssız bir koyda buluyorsunuz. Berrak ve durgun denizini izlemek bile keyifli olsa da yüzmek için en ideal koylardan biri.

Akseki Koyu, Olympos ile Adrasan arasındaki en büyük koylardan biridir. Uzaktan baktığınız zaman körfezin solunda yüksek falezler varken sağında alçak falezler bulunur. Akseki adını sarp ve engin kayalıklarından almıştır. İnce kum tanelerinden oluşan eşsiz bir plaja sahiptir. Ada, kızılçamlardan oluşur. Antik dönemde ince kumun cilde iyi geldiği söylendiği için her zaman ilgi odağı olan Akseki Koyu, durgun ve ışıltılı denizi ile Akdeniz’in incisi olarak görülür.